U maloj dvorani Sportskog centra Franko Mileta u Labinu danas je otvorena dvodnevna konferencija „Dani energetske tranzicije Istarske županije“, koja će se održavati 15. i 16. travnja 2025. godine.
Cilj konferencije je okupiti stručnjake, donositelje odluka i predstavnike javnog i privatnog sektora kako bi se zajednički razgovaralo o aktualnim izazovima i mogućnostima energetske tranzicije na lokalnoj i regionalnoj razini.
Uvodne govore održali su Boris Miletić, župan Istarske županije, Valter Glavičić, gradonačelnik Grada Labina, te Doris Pajković iz Istarske regionalne energetske agencije (IRENA), u ime organizatora.
Gradonačelnik Labina Valter Glavičić u svom je govoru posebno naglasio važnost lokalnog djelovanja i ulaganja u obnovljive izvore energije: „Dobar dan svima i dobro došli u Labin, energetsko srce Istre, a usudit ću se reći i Hrvatske. Grad Labin zadnjih godina kontinuirano radi na podizanju svijesti građana jer se puno stvari desilo u Lijepoj Našoj, gdje smo rasprodali sve što smo imali – nemamo više naše banke, nemamo hotele, nemamo trgovačke lance, nemamo autoputeve, bar ovdje u Istri. Zato smo mi postavili neke nove ciljeve, i rekli smo da ćemo maksimalno sufinancirati ugradnju solarnih panela.“
Grad Labin je od 2022. do 2025. kroz javne pozive izdvojio više od 73.000 eura za sufinanciranje sunčanih elektrana – od čega čak 97% za opremu i ugradnju. Ukupno je odobreno 59 potpora, a Grad najavljuje nastavak i jačanje tih ulaganja.
„Svake godine imamo tendenciju povećanje financijskih sredstava za navedeni poziv. Na prvu to izgleda nedostatno, ali da su to protekle četiri godine radili ostali gradovi i općine, došli biste do računice proizvodnje energije na razini nekadašnje TE Plomin 1. Živimo na prelijepom dijelu kugle zemaljske, na dijelu koji ima jako puno insolacije i želim poslati poruku. O energetskom razvoju Istre moraju odlučivati građani, a ne strane kompanije koje zastupaju isključivo vlastite interese. Njihov sve veći utjecaj na energetske projekte – osobito one u sektoru obnovljivih izvora – prijeti potpunim gubitkom kontrole nad resursima koji bi trebali služiti javnom dobru. Prostor za proizvodnju vlastite solarne energije postaje sve vrjedniji, a ako ga prepustimo logici profita i netransparentnih ulaganja, riskiramo da ostanemo bez suvereniteta nad vlastitim razvojem. Energetska tranzicija mora biti pravedna, uključiva i vođena interesima lokalne zajednice, a ne diktirana kapitalom koji dolazi izvana i odlazi s dobiti.“, poručio je Glavičić.
Tijekom dva dana konferencije raspravljat će se o brojnim temama vezanima uz energetsku učinkovitost, obnovljive izvore energije i održivi razvoj. Okupljeni su relevantni stručnjaci i praktičari iz područja energetike, čime se konferencija pozicionira kao važna platforma za razmjenu znanja i iskustava. Konferencija nastavlja s radom i sutra, uz naglasak na važnost aktivnog uključenja u procese energetske tranzicije koja ne samo da osigurava održivost, već i ekonomsku neovisnost zajednice.