Bez “fige u džepu” možemo reći – uživali smo za vrijeme trajanja ovogodišnjeg LABINA festivala. Tri dana, nekoliko vrhunskih predstava, dvije sjajne i uistinu ugodne glazbene večeri na Špini, zanimljiva i vrijedna izložba te nekoliko umjetničkih radionica za djecu i mlade, sadržaj je koji još bolje funkcionira u ovim ljetnim mjesecima, kada Labinjani i njihovi gosti već po navici posjećuju kulturna događanja u starogradskoj jezgri, pod kišobranom glavne lokalne sezonske manifestacije, Labin Art Republike.
Jednom malom gradu kao što je Labin uistinu može biti čast što je odabran, među više od pedesetak gradova na hrvatskoj obali, da bude domaćin međunarodnog festivala umjetnosti i tolerancije. Naravno, ne potpuno slučajno, dapače.
Nisu, nažalost, svugdje ujednačene razine multikulturalnosti i različitosti, kao ni urođena lakoća suživota. Možda je baš nešto teži životni put, nešto dinamičnije okolnosti, nešto različitiji način borbe za kruh od ostalih dijelova Istre, pa i hrvatske obale, doveo do te “drukčijosti”.
A s njom, naučili smo brže, lakše i prirodnije prihvaćati. Taj duh tolerancije i slobodarstva kao da je utkan u naš kraj i naše ljude, a sve je to, kao i domaćinstvo Labine, svakako doprinijelo da se Labin nađe među laureatima u proglašenju Europskih prijestolnica uključenosti i raznolikosti 2023.
Upravo zato, riječi koje su umjetnici iz Hrvatske i Srbije, gotovo unisoni u razmišljanjima, iznijeli na okruglom stolu s temom “Artisti na žici”, bile su toliko lake i prirodne za izgovoriti u tolerantnom okruženju Labina. Jednako lako bilo je i Vesni Pantić, autorici projekta “Maštalica” i likovnoj pedagoginji iz Novog Sada, stvarati kreativne radove s labinskom vrtićkom i školskom djecom, a nekad beskompromisnom pankeru Zoranu Bulatoviću davati glazbene savjete mladim rock’n’roll entuzijastima.
U prvim taktovima svirke ansambla “Beli Oli i skupljači perja” glazbenici i publika uhvatili su zajednički ritam, a Špina vjerojatno ne pamti kada je publika izvođače pozvala na čak četiri bisa. Leonora Surian Popov, prvakinja HNK Ivana Pl. Zajca iz Rijeke, ponovo se osjećala kao doma, prisjećajući se trenutaka svog djetinjstva u Labinu.
Teatar Exit i Dražen Šivak prodrmali su emocije publike u Teatrinu kroz dvije iznimne suvremene predstave, podsjetivši da Labin ima itekako aktivnu kazališnu publiku i da nam je dobrodošlo više ovakvih umjetničkih formi u budućnosti.
Lakoća koja se osjećala u vrijeme svakog događanja na ovogodišnjem LABINA festivalu umjetnosti i tolerancije, pokazuje da smo spremni opet, objeručke, čvrsto prigrliti umjetnost i da Labin nije bez razloga mapiran kao grad kulture.